25 липня 1915 року засновано Миколаївський трубочний і електромеханічний завод «Темвод»
Миколаїв із часу свого заснування мав великий промисловий потенціал і, відповідно, на його території будувалися й функціонували різноманітні заводи, у тому числі інноваційного спрямування. Значна частина підприємств створювалася за підтримки іноземних інвесторів для вироблення продукції, затребуваної в Європі.
Події Першої світової війні спонукали країни Антанти до будівництва спеціалізованих заводів, у тому числі зі створення сучасних для того часу видів озброєння.
Для вирішення питання постачання флоту вибухових речовин та трубок необхідної якості розпорядженням Морського міністерства та Ради Міністрів у м. Миколаїв Херсонського повіту Херсонської губернії у липні 1915 року було засновано Трубочний і електромеханічний завод “Темвод”.
Підприємство перебувало у віданні Морського міністерства, якому 25 липня 1915 року було надано розпорядження розпочати влаштування у Миколаєві нового казенного трубочного і електромеханічного заводу. Фінансування будівництва відбувалося за рахунок надзвичайних кредитів на потреби воєнного часу.
Завод займався виготовленням механізмів та предметів озброєння суден флоту, а також предметів артилерійського озброєння та обладнання, необхідного для воєнного відомства.
Через політичну та економічну кризу у країні на початку 1918 року підприємство залишається без відповідного фінансування. 13 березня 1918 року на об’єднаному засіданні технічної комісії із демобілізації заводу «Темвод», заводського комітету та заступника начальника заводу обговорювалось питання про закриття заводу у зв’язку з відсутністю коштів для розрахунку з робітниками і службовцями та прийнято рішення про припинення діяльності заводу з 14 березня 1918 року на невизначений термін.
Перелік відібраних архівних документів
1. План робот з будівництва та обладнання трубочного і електромеханічного заводу Морського відомства у м. Миколаїв, 10 серпня 1915 року (ф. 301, оп. 1, спр. 4, арк. 6-7 зв.).
2. Журнал восьмого засідання Особливої комісії з будівництва та обладнання трубочного і електромеханічного заводу Морського відомства у м. Миколаїв. Для постачання обладнання та станків для заводу було укладено угоди із акціонерним товариством машинобудівельного заводу «Арбого» (Швеція), механічним заводом «Мунктель» (м. Ескільстуна, Швеція), машинобудівельним заводом Струка, станковим заводом «Нільсен і Вінтер», американським заводом «Браун і Шарп» та товариством «Кеппель і Ко». Для постачання обладнання електричній станції заводу було укладено угоди з акціонерним товариством «Динамо», технічною конторою інженера Р. Ерихсона, «Готфрид Стемберг» в Гельсингрофорсе, «Бобкок і Вількокс» та з іншими товариствами (19 жовтня 1915 року, ф. 301, оп. 1, спр. 2, арк. 2-8 зв.).
3. Акт від 14 січня 1916 року № 10 про закінчення робіт з виготовлення залізобетонного перекриття будівлі заводу на виконання угоди від 10 листопада 1915 року, укладеної між товариством «Христиані і Нільсен» та начальником трубочного і електромеханічного заводу (ф. 301, оп. 1, спр. 43, арк. 3).
4. Лист головного управління суднобудування Морського Міністерства від 19 січня 1916 року № 116 «Про додаткове асигнування кредиту на будівництво та обладнання трубочного і електромеханічного заводу Морського відомства у м. Миколаїв» (ф. 301, оп. 1, спр. 2, арк. 15-18 зв.).
5. Лист Департаменту військової і морської звітності в. о. начальника трубочного і електромеханічного заводу Морського відомства у м. Миколаїв від 25 лютого 1916 року із роз’ясненням положення Ради Міністрів про перевірку звітності щодо витрат по морському відомству, викликаних війною 1914 року, згідно якого Департаменту воєнно-морської звітності надано повноваження тимчасової ревізійної комісії у зв’язку з виділенням коштів на спорудження та облаштування заводу з воєнного фонду (ф. 301, оп. 1, спр. 1, арк. 32).
6. Вимогова відомість на оплату винагороди за посилену роботу з будівництва та обладнання трубочного і електромеханічного заводу Морського відомства у м. Миколаїв, 25 квітня 1916 року (ф. 301, оп. 1, спр. 15, арк.1-1 зв.)
7. Лист начальника артилерійського відділу головного управління суднобудування Морського Міністерства в. о. начальника Миколаївського трубочного заводу від 01 вересня 1916 року щодо необхідності надання кошторису на підготовчі роботи, придбання потрібних верстатів та інших витрат, пов’язаних із новим виробництвом (ф. 301, оп. 1, спр. 5, арк. 53).
8. Проєкт змін та доповнень до діючого Положення про управління заводом Морського відомства. Завод підпорядковувався помічнику Морського міністра. Для керівництва заводом та для рішення технічних, господарських та фінансових питань були створені посади головного інспектора заводу та п’яти інспекторів (24 січня 1917 року, ф. 301, оп. 1, спр. 5, арк. 92-95).
9. Протокол об’єднаного засідання технічної комісії з демобілізації заводу «Темвод», заводського комітету та заступника начальника заводу від 13 березня 1918 року № 18. На засіданні обговорювалось питання про закриття заводу у зв’язку з відсутністю коштів для розрахунку з робітниками і службовцями та прийнято рішення про закриття заводу на невизначений термін з 14 березня 1918 року (ф. 301, оп. 1, спр. 40, арк. 19-19 зв.).